VIJESTI - Školska godina 2017./2018.

Izvanučionička nastava učenika 6.-ih razreda OŠ Tužno i PŠ Črešnjevo u Hrvatsko zagorje

Autor: Andreja Klen-Barlović, Administrator , 16. 11. 2017.

Dana 16. studenog 2017. ostvarena je izvanučionička nastava društveno-humanističke grupe predmeta (Vjeronauk, Povijest, Geografija) u Hrvatsko zagorje. Učenici 6.a i 6.b razreda u pratnji svojih učiteljica,Valentine Barešić, Darinke Horvat i Andreje Klen-Barlović, posjetili su Muzej seljačkih buna i spomenik Matiji Gubcu u Gornjoj Stubici, Centar za posjetitelje turističke zajednice Marije Bistrice i Nacionalno svetište Majke Božje Bistričke.

Učenici su kroz stalni postav Muzeja seljačkih buna, koji je smješten u baroknom dvorcu grofova Oršić, upoznati razvoj feudalizma na području sjeverozapadne Hrvatske.

Središnja tema je Seljačka buna 1573.g., a učenici su kroz kostimirano stručno vodstvo saznali o oružju i bojnoj opremi te načinu ratovanja u vrijeme Gupčeve bune Čuli su mnoge priče i legende vezane uz članove plemićkih obitelji te naučili o Hrvatskom narodnom preporodu i Jelačićevom ukinuću kmetstva, 1848. godine. U dvorcu su posjetili i sačuvanu baroknu kapelu Sv. Franje Ksaverskog s originalnim freskama.

U Centru za posjetitelje turističke zajednice Marije Bistrice učenici su sudjelovali u radionici izrade drvenih dječjih igračaka uvrštenih na listu UNESCO-ve nematerijalne baštine. Igračke su prepoznatljivi tradicijski proizvodi Hrvatskoga zagorja s dugom poviješću. Učenici su na taj način razvijali vještinu izrade drvenih igračaka, likovno se izražavali, a posebno su učili o vrijednostima i potrebi očuvanja autentičnog rukotvorstva zagorske narodne baštine.

U Nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke, uz vodstvo župne suradnice, učenici su upoznali povijest, izgled i ulogu Svetišta, ali i razvoj vjerskog turizma Marije Bistrice.

Slike u galeriji.

« Veljača 2018 »