VIJESTI - Školska godina 2019./2020.

2. veljače – Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa

2. veljače obilježava se Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa u svim državama svijeta. Na taj dan donesena je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa, koju je do danas potpisalo više od 159 zemalja, među kojima i Hrvatska.

Ramsarska Konvencija čini okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i razumnom iskorištavanju močvara. Svaka država, prilikom potpisivanja, odabire barem jedno močvarno područje koje će sačuvati i brinuti za njegov opstanak. Takvo se područje upisuje na popis vlažnih područja od međunarodnog značaja - Ramsarski popis. Na  Ramsarskom popisu  se danas nalazi 2177 područja pokrivajući ukupnu površinu od oko 209 milijuna hektara na svim kontinentima.

Slika 1. Ramsarska područja u svijetu

Na popisu je i naših pet močvarnih područja; Crna Mlaka, Dolina Neretve, Kopački rit, Lonjsko polje i Vransko jezero.

Slika 2. Ramsarska područja u Hrvatskoj

Učenici prvog, drugog i trećeg razreda Područne škole Črešnjevo učili su u sklopu produženog boravka o važnosti očuvanja močvara i močvarnih staništa. O biljnom i životinjskom svijetu močvara učenici su učili uz PowerPoint prezentaciju. Zbog trenutne situacije naše parkove prirode mogli smo posjetiti samo virtualno. Uz videa koja su im predočila ljepote Lonjskog polja i Kopačkog rita, naučili su da su močvare staništa brojnih vodozemaca i gmazova te odmorište tijekom godišnjih seoba velikom broju ptica močvarica. Bojanke kojima su istražili bioraznolikost močvarnih staništa izložene u učionici trećeg razreda.

Slika 3. Bojanke učenika prvog, drugog i trećeg razreda

Dorotea Šikić

objavio: Gordana Sokol   datum: 2. 2. 2021.

« Lipanj 2021 »