VIJESTI IZ PODRUČNE ŠKOLE ČREŠNJEVO

Noć knjige

Dana 23. travnja 2018. godine učenici i učitelji područne škole Črešnjevo obilježili su Noć knjige. Tema ovogodišnje manifestacije bila je Budućnost knjige. Učenicima od 1. do 4. razreda školska knjižničarka pročitala je priču Fantastične leteće knjige g. Morrisa Lessmorea, pripremila kviz znanja nakon odslušane priče te prikazala  istoimeni animirani film. Za učenike od 5. do 8. razreda školska knjižničarka održala je predavanje na temu „Od pločica do korica“ kroz koje su učenici upoznati sa materijalima na kojima su ljudi bilježili svoju misao kroz povijest, pojavom tiskarskog stroja te današnjom sve raširenijom e-knjigom. Nakon odslušanog predavanja učenici su došli do zaključka kako se povijest pisane riječi temeljila upravo na rukom pisanim zapisima. Rukom pisane i prepisivane knjige bile su vrlo cijenjene i skupe, a posao prepisivača važan. Pisanje je tada bilo prava umjetnost. Stoga smo odlučili u goste pozvati vrsnog poznavatelja kaligrafije, varaždinskog gradskog notara Krunoslava Čolu. Našeg uvaženog gosta najavio je naš učenik Mateo Žganec.  Predavanje varaždinskog gradskog notara  bilo je vrhunac obilježavanja manifestacije Noći knjige. Predavanju su prisustvovali učenici od 3. do 8. razreda, a samo predavanje vrlo zanimljivo i poučno. Gradski notar izložio je dio svoje bogate zbirke koju posjeduje. Učenici su vidjeli brojne pisaljke kojima su ljudi pisali kroz povijest, pergament, papirus i dr. Notar im je zorno predočio razvoj pisma, pokazao brojne novine na različitim jezicima svijeta, pokazao lijepo pisanje te na vrlo zabavan način približio dio prošlosti pisanja, materijala za bilježenje misli i pisaljki. Nakon samog predavanja učenici su razgledali postavljenu zbirku, strpljivo čekali ispis vlastitog imena perom g. Čole, a predavanje ocijenili čistom peticom.

objavio: Autorizirani korisnik iz druge škole   datum: 25. 4. 2018.

« Travanj 2024 »