Datum objave: 8. srpnja 2024.

MALE GLAGOLJAŠICE NA 31. SAZIVU MALE GLAGOLJSKE AKADEMIJE U ROČU

Male glagoljašice šestašice, Tea Lambrešćak, Mihaela Marić, Petra Šestak, Victoria Kolar i Mirta Đunđek u pratnji mentorice Andreje Klen-Barlović,  sudjelovale su na Državnoj smotri 31. saziva Male glagoljske akademije u Roču u razdoblju od 1. do 5. srpnja 2024. godine.

Rad je bio  organiziran u šest radionica: literarno-scenskoj, novinarskoj, povijesnoj, keramičkoj, grafičkoj i radionici dizajna. Svaka se radionica na kraju predstavila izložbom i scenskom igrom u kojoj je pokazala istraživački i kreativno-stvaralački proces i način učenja glagoljice i njene uporabe te primjene u svakodnevnici, kao i druženje i zajedništvo u radionicama.

U pet dana istraživanja i stvaranja uključena su bila i predavanja o prvoj hrvatskoj tiskanoj knjizi i tiskarskom stroju, izlet Alejom glagoljaša, natjecanje Glagomatika i večernji programi.

Naše glagoljašice osvojile su sa svojim ekipama 1., 2. i 3. mjesto u natjecanju Glagomatike, a učenica Victoria Kolar 2. nagradu za osmišljeni kraj bajke napisan glagoljicom.

Imali smo čast sudjelovati u radionicama, stručnom vodstvu i predavanjima koje su osmislili profesor Frano Paro, hrvatski akademici Josip Bratulić i  Milan Mihaljević. Sve o Misalu po zakonu rimskoga dvora i Misalu kneza Novaka imali smo priliku saznati od predsjednice Katedre Čakavskog sabora Roč, gospođe Mirjane Pavletić. Natjecanje Glagomatike vodio je njezin idejni začetnik, gospodin Tomislav Beronić.

Našim učenicama i njihovoj mentorici je ovo svakako bilo jedno prekrasno iskustvo gdje su puno naučile i stekle nova prijateljstva. Čestitke i pohvale svima koji su organizirali i sudjelovali u radu ovogodišnje Male glagoljske akademije!