Datum objave: 16. prosinca 2024.

Edukacije UPSHIFT programa

 UNICEF-ov program za razvoj vještina 21. stoljeća, postao je integralni dio Građanskog odgoja i obrazovanja za učenike 48 osnovnih i srednjih škola u Varaždinskoj županiji. Riječ je o novoj fazi suradnje Varaždinske županije i UNICEF-a na dobrobit djece i mladih. U sklopu programa UPSHIFT, koji UNICEF u Hrvatskoj provodi od 2020. godine, učenici u dobi od 13 do 19 godina uče kako teorijska znanja iz građanskog odgoja primijeniti na stvarne probleme i kako te probleme rješavati. 

UPSHIFT projekt je UNICEF-ov inovativni program osmišljen kako bi osnažio mlade ljude i pružio im vještine i alate za postajanje nositeljima pozitivnih promjena. Fokusira se na osnaživanje mladih, poduzetništvo i razvoj vještina. Program je implementiran u mnogim zemljama i podržava društvene inovacije te poboljšanje zajednica.

Tijekom studenog 2024. godine naša pedagoginja, Tamara Šobak, sudjelovala je na dvodnevnoj edukaciji odgojno-obrazovnih djelatnika za UPSHIFT mentore koja se održavala u prostorijama Prve gimnazije Varaždin. Tijekom edukacije, mentori su prošli kroz teorijski dio vezan uz program, njegovu provedbu i implementaciju te su odradili i praktičan dio osmišljavanja i predstavljanja projekta.

Nakon edukacije na sjednici Vijeća učenika pedagoginja je učenicima dala zadatak da promisle o potencijalnim problemima koji su prisutni u njihovoj školi i lokalnoj zajednici te da pokušaju osmisliti kako bi ga riješili. Grupa učenica iz Područne škole Črešnjevo odlučila se pozabaviti problemom nedostatka čitanja i čitalačkih vještina kod djece osnovnoškolske dobi te poticanja na čitanje i slušanje priča djece vrtićke dobi. Ideju su usvojili i ostali učenici te su djevojke i 7.B razreda uz vodstvo mentorice tijekom prosinca 2024. sudjelovale na trodnevnoj radionici koja se održavala na Drugoj gimnaziji u Varaždinu. Tijekom tri dana, učenice su detaljno prolazile kroz UPSHIFT metodologiju pomoću koje su razvijale rješenja za svoj problem te su naposlijetku vrlo uspješno predstavile projekt stručnom žiriju. Za realizaciju svake projektne ideje županija osigurava 1.400 eura za svaki tim.

Tijekom 2. polugodišta, osmišljene aktivnosti će se provoditi u školi s učenicima razredne i predmetne nastave te će se uspostaviti i suradnja s dječjim vrtićima u lokalnoj zajednici gdje će grupe učenika u pratnji mentora odrađivati radionice čitanja priča, izrade lutkica te lutkarskih predstava za djecu predškolske dobi.

Veselimo se provedbi projekta te se nadamo daljnjem razvoju projekta i provedbi i narednih godina!

Pročitajte još

Protokol o kontroli ulaska i izlaska

Protokol o kontroli ulaska i izlaska

Poštovani učenici/roditelji, Obavještavamo vas da je Osnovna škola Tužno , u skladu s preporukama Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva unutarnjih poslova, usvojila Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školske ustanove ( nalazi se u pritivku ove...

Skip to content